Marketplace Menu

OGRODZENIE – Z JAKICH MATERIAŁÓW I JAK ZBUDOWAĆ?

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Ogrodzenie spełnia wiele funkcji w naszym otoczeniu. Jest wizytówką domu i posesji, jak również chroni przed włamaniem i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, nadaje charakter najbliższemu otoczeniu oraz daje poczucie namacalnej granicy działki. Ogrodzenie łączy budynek i posesję z otoczeniem. Dlatego ważne jest, aby współgrało zarówno z charakterem okolicy jak i architekturą domu. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia nie jest prosty. Dostępnych jest wiele opcji budowy – od ogrodzeń ażurowych, drewnianych, panelowych po te wykonane z pustaków, cegieł czy kamienia. Jednak przed dokonaniem wyboru odnośnie materiału do budowy, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, jakie są wymagania prawne dotyczące budowy, jak prawidłowo wykonać ogrodzenie, jak je zabezpieczyć, a także jak dopasować do architektury otoczenia. Finalnie ogrodzenie powinno pasować do charakteru posesji, być trwałe oraz estetyczne, tak aby służyło przez długi czas.

Materiały na ogrodzenie.

Najpopularniejszym i najtańszym materiałem ogrodzeniowym jest siatka stalowa ogrodzeniowa. Popularność siatki wynika przede wszystkim z jej niskiej ceny oraz dostępności. Siatki ogrodzeniowe są produkowane ze stalowego drutu ocynkowanego lub powlekanego warstwą tworzywa. Siatka ocynkowana charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz dużą odpornością na czynniki atmosferyczne. Cynk chroni przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, zatem jest odporna na korozję. Zaletą siatki powlekanej natomiast jest niewątpliwie korzystny jej wygląd dzięki szerokiej gamie kolorystycznej. Siatka z otuliną nie wymaga konieczności malowania w celu odświeżenia koloru nawet przez 25 lat. Siatki ogrodzeniowe sprzedawane są w rulonach o długości od 15 do 25m i wysokości od 1 do 2m.

Drugim z kolei bardzo popularnym rozwiązaniem jest ogrodzenie z paneli stalowych lub aluminiowych. Panele są gotowymi elementami ogrodzeniowymi wykonanymi z pionowo ułożonych płaskowników lub prętów połączonych poziomymi wzmocnieniami. Panele mocuje się do ustawionych wcześniej słupków. Wiele ogrodzeń panelowych posiada ozdobne wzory, które mogą podkreślić stylistykę otoczenia. Prosty montaż i stosunkowo niewielka waga sprawiają, że są uniwersalne i przystępne dla każdego. Panele mogą być mocowane do słupków wykonanych z tego samego materiału lub do prefabrykowanych słupków betonowych. Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia metalu przed rdzą, ponieważ nieodpowiednie zabezpieczenie spowoduje, że już po pierwszej zimie panele trzeba będzie odnawiać i malować. Sposób ocynkowania i zabezpieczenie antykorozyjne są to decydujące parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tego typu ogrodzenia.

Kolejnym rozwiązaniem są ogrodzenia murowane. Materiał, z którego można wykonać takie ogrodzenia może być różnorodny. Najpopularniejszym jest klinkier lub kamień. Klinkier jest materiałem trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne. Natomiast ogrodzenie z kamienia wykonywane jest przede wszystkim jako element dekoracyjny. Kamień również jest materiałem trwałym i nie wymagającym konserwacji. Ze względu na duży ciężar ogrodzenia murowane wymagają odpowiedniego fundamentu.

Chętnie wykorzystywanym materiałem do budowy ogrodzenia jest również metal. Najefektowniejsze ale i najdroższe są ogrodzenia kute. Przygotowywane są w zakładach kowalskich według indywidualnych projektów bądź wzorów dostępnych z katalogu. Ogrodzenia te są eleganckie i trwałe, jednak tak jak w przypadku ogrodzeń systemowych, należy sprawdzić czy stal jest impregnowana w procesie produkcyjnym. Powłokę ochronną uzyskuje się dziękuj cynkowaniu ogniowemu lub malowaniu farbami antykorozyjnymi. Nieco tańszym rozwiązaniem są ogrodzenia żeliwne odlewane w formach.

Ogrodzenia drewniane są praktycznie uniwersalne go każdego typu architektury domu. Zdobią posesję i dodają jej uroku komponując się z drewnianymi altanami, meblami ogrodowymi oraz innymi elementami wykończeniowymi. Ważne jest jednak aby ogrodzenie wykonane z drewna regularnie i odpowiednio impregnować, tak aby drewno nie zniszczało na skutek działania czynników atmosferycznych. Pozytywem jest również ich stosunkowo niska cena.

Nietypowym, jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem do budowy ogrodzenia są gabiony. Oryginalne i ciekawe, dają poczucie bezpieczeństwa a także stanowią izolację akustyczną. Są solidne i trwałe. Gabiony to stalowe kosze wypełnione kamieniami lub materiałami z recyklingu. Możliwe jest łączenie koszy z różnymi materiałami np. z panelami ogrodzeniowymi. Zaletą tych ogrodzeń jest również brak konieczności konserwacji.

Wiele jest dostępnych materiałów i możliwości budowy ogrodzenia, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji należy gruntownie przemyśleć i przeanalizować przystępne alternatywy. Wybór typu ogrodzenia zależy głównie od warunków technicznych regulowanych przez prawo budowlane, upodobań i możliwości finansowych, a niekiedy także od kompromisu z sąsiadem.